مقالات

چاه ارت چیست؟

چاه ارت چیست

چاه ارت چیست: وظیفه این چاه متصل کردن هرگونه جریان الکتریکی به زمین است و معمولا این عملکرد بیشتر برای جلوگیری از برق‌گرفتگی افراد صورت می‌گیرد. زمانی که تمام دستگاه‌های برقی صنعتی و خانگی و مخابراتی و … را با سیم اتصال به چاه ارت متصل کنید میتوان گفت که یک سیستم ارتینگ را ایجاد کرده‌اید. هدف از ایجاد این سیستم جلوگیری از نشتی جریان الکتریکی است. دقت کنید که وصل کردن این چاه باید با حساسیت بالایی انجام شود لذا زمانی که به درستی چاه متصل ننمایید میتوان به امری کشنده و خطرناک تبدیل شود. 

در واقع سیم‌های ارت و نول بی‌برق می‌باشند و بسیار شبیه به هم هستند اما در نوع عملکرد آنها تفاوت‌هایی وجود دارد به عبارت دیگر میتوان گفت دارای دو عملکرد مستقل از هم و متفاوت هستند و هیچگاه نمی‌توان از آنها به جای همدیگر استفاده نمود. اساسا سیستم ارتینگ اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد به عبارتی میتوان گفت همانند خود برق بسیار مهم است. به صورتی که در مخابرات در مخابرات به سیستم‌های ارتینگ بسیار دقیق و حساس برای جلوگیری از نویز در شبکه‌ها احتیاج است. 

و میتوان گفت که سیستم ارتینگ در شبکه‌های انتقال و توزیع برق هم کاربرد فراوانی دارند. لازم است بدانید چاه ارت را به دو روش عمقی و سطحی حفر می‌کنند که هرکدام از این روش‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود می‌باشند. می‌توانید با توجه به شرایط لازم محیطی هرکدام از این دو روش را اجرا کنید و از تمام تجیزات الکتریکی و الکترونیکی خود محافظت کنید. چاه ارت می‌تواند در محافظت از جان افراد و لوازم برقی نقش بسیار موثری را ایفا کند.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

چاه ارت چیست: به منظور حفر کردن چاه ارت در ابتدا باید یک مکان مناسبی را انتخاب نمود و سپس پارامترهایی همچون اندازه و ابعاد چاه را مورد بررسی قرار داد. در واقع بر اساس مقاومت مخصوصی که زمین دارد میتوان گفت عمق چاه حداقل 4 متر و حداکثر 8 متر می‌باشد و در نهایت قطر چاه برابر با 80 سانتی‌متر می‌باشد. لازم است بدانید در زمین‌هایی که نوع خاک آنها از مقاومت کمتری بهره می‌برد همچون خاک‌های رسی و خاک‌های کشاورزی، معمولا عمق چاه کمتر می‌باشد. 

اما در زمین‌هایی که از مقاومت مخصوص بالاتری برخوردار هستند برای مثال زمین‌های شنی و سنگلاخی و… چاه را با عمق بیشتری حفر میکنند. پس میتوان نتیجه گرفت که برای حفر کردن چاه میزان مقاومت مخصوص زمین پارامتر مهمی است و باید در نظر گرفته شود و برای اندازه‌گیری این مقاومت از دستگاه‌های مخصوص استفاده می‌کنند. زمانی که در عمق چهارمتری به رطوبت نرسیدید احتمال دارد که در عمق شش‌متری هم به رطوبت نرسید پس بیشتر شش‌متر را حفر نکنید. برای هر چاه عمق 6 متر و قطر 80 سانتی‌متر را در نظر بگیرید.        

عملکرد چاه ارت

چاه ارت چیست: در ابتدا لازم است بدانید که مقاومت بدن انسان در حالت عالی در حدود 2500 الی 5000 هزار اهم است. فراموش نکنید که ما هدف از حفر چاه ارت به دست آوردن مقاومت پایین تقریبا زیر 2 اهم می‌باشد. مادامی که یک دستگاه الکتریکی به این چاه متصل باشد و یک شخص به صورت اتفاقی با بدنه دستگاهی که بر اثر نشتی جریان الکتریکی، برق‌دار شده است، این جریان برق به وسیله چاه ارت مسیر خود را پیدا میکند و به محل تولید بر میگردد که در این حالت فرد دچار برق گرفتگی نمی‌شود. 

معمولا جریان الکتریکی مسیری که مقاومت پایینی داشته باشد را انتخاب میکند و ترجیح میدهد به جای بدن یک شخص که مقاومت آن 2500 الی 5000 اهم است، عبور نکند و مسیر خود را عوض کند در این صورت از چاه ارت که دارای مقاومتی کمتر از 2 اهم است، عبور خواهد کرد. در این صورت فرد دچار برق گرفتگی نمی‌شود و چاه وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. چاه ارت علاوه بر محافظت از افراد در برابر برق‌گرفتگی، تمام تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را در برابر آسیب‌ها محافظت میکند. 

مزایای چاه ارت

زمانی که در اثر صاعقه اضافه بار یا نشتی جریان به وجود می‌آید این چاه از تمام تجهیزات و وسایل محافظت میکند. به عبارت ساده‌تر زمانی که صاعقه به یک ساختمان اصابت می‌کند افزایش جریان الکتریکی را به دنبال خواهد داشت و در نهایت افزایش ولتاژ دستگاه‌های برقی را هم موجب میشود.

برای خنثی کردن ولتاژ اضافی یک میله فلزی را روی پشت بام قرار می‌دهند و در هنگام صاعقه جریان اضافی به وسیله سیم ارت به زمین و چاه ارت منتقل میشود. اگر تمایل دارید که از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی خود و حتی جان خود و افراد محافظت کنید توصیه می‌کنیم که حتما از سیستم ارتینگ استفاده کنید.

همانگونه که قبل‌تر اشاره کردیم زمانی که دستگاه الکتریکی به این چاه متصل باشد و یک شخص به صورت اتفاقی با بدنه دستگاهی که بر اثر نشتی جریان الکتریکی، برق‌دار شده است، این جریان برق به وسیله چاه ارت مسیر خود را پیدا میکند و به محل تولید بر میگردد که در این حالت فرد دچار برق‌گرفتگی نمی‌شود.

معمولا جریان الکتریکی مسیری که مقاومت پایینی داشته باشد را انتخاب میکند و ترجیح میدهد به جای بدن یک شخص که مقاومت آن 2500 الی 5000 اهم است، عبور نکند و مسیر خود را عوض کند در این صورت از چاه ارت که دارای مقاومتی کمتر از 2 اهم است، عبور خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *