جالب است بدانید که ورق مس در صنعت خودروسازی استفاده‌های گوناگونی دارد. ورق مس با دارا بودن ویژگی‌های مختلف و منحصر به‌فرد، توانسته به یکی از پرکاربردترین و کارآمدترین فلزات موجود در جهان تبدیل شود. کاربرد مهم ورق مسی که در دنیای امروز، در تهیه و ساخت انواع مختلف خودروها از فلزات متنوعی استفاده می‌شود. از این فلزات کاربردی در صنعت خودروسازی می‌توان از فولاد، اوراق گالوانیزه، آهن، مس، آلومینیوم، ورق برنج و غیره نام برد.

کاربرد مهم ورق مس در خودرو و صنایع حمل و نقل

از کاربردهای فلز مس در صنعت خودروسازی می‌توان از ساخت موتورها و سیستم‌های الکترونیکی موجود در خودرو، کشتی‌ها، فضاپیما، قطار و هواپیما نام برد. به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که در تولید یک خودرو معمولی، از حدود ۲۰ کیلوگرم فلز مس استفاده می‌شود و یا در ساخت هواپیما، از کابل‌ یا سیم مسی با طول بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر استفاده می‌شود.

کاربرد ورق مسی در خودرو سازی

در خودروهای هیبریدی و احتراق داخلی نیز ورق‌های مس کاربرد مناسبی دارند و از اوراق گالوانیزه، فولاد ضدزنگ و آلیاژهای آن، آهن و غیره استفاده می‌شود تا در ساخت بدنه و تولید برخی قطعات مهم خودرو مورد استفاده قرار بگیرد. در این میان اما فلز مس نیز نقش پررنگی در تولید خودروها دارد و کمتر از دیگر فلزات موجود در خودرو نیست.  در صنایع مختلف دنیای امروز مس یکی از فلزاتی است که کارکرد زیادی را به خود اختصاص داده است. فلز مس با دارا بودن ویژگی‌های گوناگون و منحصر به فرد نظیر دوام بالا، رسانایی قوی، هدایت الکتریکی مناسب، هدایت حرارتی، بازیافت کامل، ضد زنگ بودن و غیره بعنوان یکی از پرکاربردترین فلزات حاضر در صنایع روز دنیا شناخته می‌شود.

نکته جالب توجه دیگر این است که در ساخت خودروهای هیبریدی نیز از فلز و صفحه مسی کاربرد زیادی دارند و جالب‌تر اینکه هرچه مصرف مس در ساخت این خودروها افزایش پیدا کند، قیمت ورق مسی نیز روز به روز افزایش پیدا می‌کند. همین روند رو به رشد قیمت مس باعث شد تا در سال‌های اخیر افراد به دنبال فلزی باشند تا آن را جایگزین مس کنند اما تاکنون نتوانستند چنین فلزی را پیدا کنند و همچنان این مس است که جایگاه خود را حفظ کرده است.

کاربرد ورق مسی

نقش ورق مس در خودروها

با توضیحاتی که بیان شد، مشخص شد که اوراق مسی بیشترین کاربرد خود را در صنعت خودروسازی مشاهده می‌کنند؛ این موضوع با این صحبت اثبات می‌شود که در تولید خودرو، برای ساخت قطعات مهمی نظیر رادیاتورها، ترمزها، موتورها، یاتاقان‌ها و غیره از فلز منحصر به‌فردی که نام آن را می‌دانید، یعنی فلز مس بهره می‌برند. در بیان دقیق‌تر می‌توان گفت که کاربرد مس در خودروهای الکتریکی بین دو تا سه برابر خودروهای احتراق داخلی است. در خودروهای احتراق داخلی نیز مس عموماً برای تولید سیم‌ها و کابل باتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید و استفاده از خودروهای هیبریدی در سراسر جهان گزینه مناسبی است چرا که صنعت خودروسازی همواره در حال پیشرفت است و تولیدات آن‌ها به سمتی می‌رود که علاوه‌بر مصرف کمتر، دوست‌دار محیط زیست باشند و همین دلیل باعث می‌شود تا نیاز به ورق مس افزایش یابد و این موضوع علت این است که نیاز سالانه جهان به مس نیز رو به افزایش است. این فلز سرخ رنگ با ویژگی‌های مختص به خود توانسته تا کاربرد متنوعی در صنایع مختلف به خود اختصاص دهد.

باتوجه به کاربرد مس در صنایع مختلف، نیاز جهان به این فلز بیشتر شده و با افزایش تقاضای تولیدکنندگان به مس، قیمت فلز مس نیز روز به روز درحال افزایش است. تولیدکنندگان همچنان نتوانسته‌اند فلزی را جایگزین این فلز پرکاربرد کنند؛ گاهاً گفته می‌شود که فلز آلومینیوم می‌تواند گزینه مناسبی برای جایگزینی مس باشد، اما آلومینیوم نیز باید برای تبدیل شدن به گزینه مناسب جایگزینی مس، از صافی‌های متعددی رد شود تا بتوان از آن بجای مس استفاده کرد و باتوجه به اینکه فلز مس از سال‌ها پیش در تولید خودرو کاربرد داشته است، جایگزین کردن دیگر فلزات کار آسانی نخواهد بود.

کاربرد ورق مسی در صنعت خودرو

۶ ویژگی مهم که باعث شده تا فلز مس کاربرد مناسبی در صنعت خوردو داشته باشد

۱. هدایت الکتریکی

از زمان‌های دور تا حالا فلز مس پس از فلز نقره بیشترین رسانایی برق را داشته و در سیم‌کشی‌های برق و اتصالات آن مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین فلز مس قدرت و سرعت انتقال بیشتری نسبت به دیگر فلزات در اختیار دارد و در سیم‌کشی باتری خودرو کاربرد دارد.

۲. هدایت حرارتی

در شرایط و محیطی که پای انتقال سریع حرارت در میان باشد مفتول مسی حرف اول را می‌زند و از فلزاتی نظیر آلومینیوم و فولاد هدایت حرارتی بیشتری دارد. موتور خودرو با دیگر قطعات خودرو در تماس است و باعث ایجاد سایش بین قطعات و گرما می‌شود؛ حال اگر این گرما پخش نشود، باعث جوش آوردن خودرو شده و قطعات به یکدیگر می‌چسبند؛ به همین دلیل در ساخت رادیاتور از ورز مسی استفاده می‌شود.

۳. مقاومت در برابر خوردگی

به طور معمول قطعات انتقال دهنده سوخت‌ها و روغن‌ها ساختاری از انواع آلیاژهای مس دارند تا دچار خوردگی نشوند؛ آلیاژهای مس مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و همین موضوع کارکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد.

۴. مقاومت در برابر سایش

فلز مس غالباً به منظور محافظ در لایه نهایی استفاده می‌شود تا از سایش آن در تماس با سطوح مخختلف جلوگیری کند. به همین دلیل در ساختار قطعات درون خودرو که در معرض سایش قرار دارند از ورق مسی استفاده می‌شود تا از سایش قطعات جلوگیری کند.

۵. جکش‌‎خواری و انعطاف

فلز مس با وجود مقاومت بالایی که دارد بسیار شکل‌پذیر و دارای انعظاف است و می‌توان آن را به شکل سیم و یا ورق مسی در نقاط مورد نیاز خودرو مورد استفاده قرار داد.

۶. قیمت مناسب

فلز مس با دارا بودن تمامی ویژگی‌های گفته شده قیمت مناسبی دارد و همچنین قابلیت بازیافت دارد که سبب می‌شود در نهایت در مصارف دیگر از آن‌ها استفاده شود.

✍️ سخن نهایی

ممنون از اینکه ما را تا پایان «6 کاربرد مهم ورق مسی در صنعت خودرو» همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را برای خاورمس کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۲۱ آذر ۱۴۰۱

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید